Justyna Pytko

Jestem twórczynią konceptu lukratywnej pracy, przedsiębiorczynią, magistrem nauk społecznych, praktykiem HRM-u, certyfikowaną Projektantką Kariery z marketingowo-dziennikarskim zacięciem, mentorką w Fundacji Kobieta Niezależna, nauczycielką akademicką, autorką programu „Porozmawiajmy o Twojej pracy” i książki “tytułu jeszcze nie mogę zdradzić”. 

Za kulisami projektowania kariery jestem duszą artystyczną. Kiedyś mówiłam o sobie, że jestem prekursorką mentalności budzącej kontrowersje. Kocham pracę przed obiektywem, kocham wcielać się w różne postacie, kocham pozować do zdjęć. Często wizualizuję sobie, że jestem organizatorką ogromnego wydarzenia modowego – komponuję muzykę, układam choreografię i tworzę scenerię pokazu. Lubię, gdy wokół mnie jest gwarno, ale potrafię też odnaleźć się w ciszy. 

Uwielbiam morza i oceany. Mogłabym siedzieć godzinami na plaży, na twarzy czuć powiew morskiej bryzy, słuchać szumu fal i patrzeć na wodę. Jednym z moich marzeń jest zanurzyć się w każdym morzu i każdym oceanie na Ziemi. 

Z przyjemnością czytam książki z zakresu psychologii i rozwoju osobistego. Interesuję się astrologią rewolucyjną i psychologią reklamy. Przyjemność sprawia mi również bujanie się na huśtawce ze słuchawkami na uszach. Zamykam wtedy oczy i bujam się wysoko, aby głową dotknąć nieba. Słucham muzyki elektronicznej, deep house’u, indiana popu i utworów z lat 80. i 90. W zaciszu domowym śpiewam do dezodorantu, korzystając z aplikacji Smule. O tak, śpiewanie mnie odpręża i sprawia, że udaje się w cudowną podróż w czasie. 

Jeśli pogoda dopisuje, na przejażdżkę zabieram swój longboard. Longboarding łączy wszystko, co lubię – w trakcie jazdy mam wrażenie, że surfuję po wzburzonych falach oceanu; czuję adrenalinę, ciekawość, tajemniczość. Jednocześnie jazda na longboardzie przypomina taniec, w którym odnajduję spokój i równowagę.

Misja

Mam holistyczne i indywidualne podejście do projektowania kariery. W swojej pracy łączę doradztwo, mentoring i coaching. Buduję na nowo dialog pomiędzy rekrutującymi, a osobami ubiegającymi się o pracę. Moją misją jest szerzenie idei lukratywnej pracy.

Lukratywna praca, to taka w której nawiązujesz zdrowe relacje, pracujesz w zgodzie z sobą, w oparciu o swoje mocne strony, wykorzystujesz w pełni swój potencjał, czujesz radość i otrzymujesz satysfakcjonujące wynagrodzenie. 

Moje wartości

Elastyczność

korzystam ze sprawdzonych metod lecz nie trzymam się kurczowo schematów, wzbogacając je o nowe technologie i nietuzinkowe rozwiązania. Rozpinam tzw. gorset konwenansów.

Relacje i indywidualność

stawiam na budowanie długotrwałych i lukratywnych relacji biznesowych. Każdy jest wyjątkowy,ma inne talenty, dlatego do poszczególnych zadań rekrutacyjnych podchodzę indywidualnie.

Proaktywność

buduję poczucie świadomości i odpowiedzialności za dokonywanie zawodowych wyborów, umożliwiając klientom podążanie swoją własną ścieżką kariery.

Doświadczenie

Od 10 lat pracuję na arenie międzynarodowej w środowiskach akademickim, agencyjnym, korporacyjnym i start-upowym. Doświadczenie zdobywałam w firmach tworzących oprogramowanie (Software House) dla przedstawicieli takich branż jak: EdTech, MICE, e-commerce, gaming, marketing, FinTech. 

Jako pracownik etatowy samodzielnie tworzyłam i zarządzałam projektami rekrutacyjnymi – od koncepcji aż po ich realizację, wspierałam działy HR-u i menedżerów w rozwoju kompetencji pracowników, usprawnianiu istniejących procesów lub tworzeniu strategii biznesowych. Mam doświadczenie w rekrutacji asystentów, koordynatorów, specjalistów, kierowników i dyrektorów. W roli asystentki działu rozwoju biznesu przygotowywałam specjalistów i menedżerów do targów pracy i prowadzenia rozmów rekrutacyjnych. Skrupulatnie robiłam market mapping, czyli analizowałam rynek pracy i mierzyłam talent pool. Współpracowałam z hiring mendżerami, zewnętrznymi agencjami rekrutacyjnymi i headhunterami. Odpowiadałam za określenie potrzeb rekrutacyjnych, wypełnienie briefu i prowadzenie spotkań typu kickoff. Tworzyłam opis stanowisk, ogłoszenia o pracę, ankiety rekrutacyjne, zajmowałam się weryfikacją i selekcją CV (przeczytałam ponad 1000 aplikacji!). Prowadziłam rozmowy rekrutacyjne, tworząc pozytywne doświadczenia kandydatów (candidate experience) i dbając o markę pracodawcy (employer branding). 

Dziś jako niezależna konsultantka pomagam pracownikom w projektowaniu kariery oraz wspieram mikroprzedsiębiorców i wewnętrzne działy HRM-u w opracowywaniu i we wdrażaniu holistycznych strategii rekrutacyjnych oraz w budowaniu ścieżek karier. 

Doskonale znam narzędzia sourcingowe oraz technikę direct search – docieram do najlepszych kandydatów na rynku. W swojej pracy dbam o funkcjonalność, komunikację, autentyczność, elastyczność, spójność, automatyzację i optymalizację procesów. Tworzę strategie rekrutacyjne uszyte na miarę potrzeb organizacji. Bardzo dobrze orientuję się w prawie pracy oraz wpływie RODO na pracę działów HRM-u. Uważnie śledzę nowinki techniczne oraz trendy na rynku pracy. Mam wysoce rozwinięte kompetencje cyfrowe – znam programy, aplikacje, narzędzia i techniki wspierające komunikację zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną. Wiem, jak praktycznie przygotować pracowników do pracy zdalnej i procesów (rekrutacja, onboarding, reonboarding, offboarding i outplacement). 

Zauważyłam, że wielu specjalistów i menedżerów, z którymi pracowałam w ostatnim czasie, nie wie, jakiej pracy szukają ani nie planują ścieżki kariery, a potem dziwią się, że pojawiają się frustracja i niezadowolenie. Dla takich osób powstał projekt „Lukratywniej”, w ramach którego osobom niezadowolonym z warunków zatrudnienia pomagam zaplanować proces zmiany i poszukiwania lepszej pracy. Tak planuję rozwój moich klientów, aby zdobyli pracę, która przyniesie im satysfakcję i zadowalające wynagrodzenie. 

W ostatnich 5 latach odbyłam ponad 700 godzin konsultacji. 8 na 10 klientów po spotkaniu ze mną znajduje wymarzoną pracę lub zatrudnia idealnego pracownika.