Witaj w Lukratywnej.pl. Porozmawiajmy o Twojej pracy, podcast dla ludzi poszukujących inspiracji w budowaniu swojej kariery zawodowej. Inspirująca seria rozmów z Ekspertami w różnych dziedzinach, którzy dzielą się doświadczeniem, opowiadają o swojej ścieżce kariery i zawodowych dylematach z którymi przyszło im się zmierzyć. To podróż, w czasie której pokażemy Ci kulisy danego zawodu i uchylimy Ci rąbka tajemnicy procesu rekrutacji.

O czym usłyszysz w tym odcinku

W tym odcinku dowiesz się:

  • czym zajmuję się Wirtualna Asystentka
  • jakie kompetencje posiada WA?
  • od czego zacząć pracę na stanowisku WA?

A także poznasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania:

  • czy introwertyk może pracować jako wirtualna asystentka?
  • czy WA musi mieć stronę internetową?
  • czy żeby pracować jako WA musisz wyskakiwać z lodówki?

Kilka słów o bohaterce tego odcinka

Justyna: powiedz nam kilka słów o sobie, czym się, zajmujesz i komu w czym pomagasz

Dorota: Z wykształcenia jestem doradca zawodowy. Mamą cudownej i wygadanej Łucji, żoną Mariusza. Swoją introwertyczną naturę oraz zacięcie do pracy w energii tempo wykorzystuję do pracy na własnych zasadach w biznesie online. Klienci mówią, że czytam im w myślach. Uwielbiam oszczędzać ich czas i pomagać wznosić ich biznes na wyższy poziom. Jestem wirtualna asystentką pracująca z dala od zgiełku miasta w rytmie slow. Pomagam małym i średnim przedsiębiorstwom odzyskiwać czas w biznesie. Jako WA pracuje już jakieś 7 lat. Wtedy jeszcze nie było „boom” na to zajęcie więc nazwałam się asystentką HR, a następnie specjalistką ds organizacji. Od 1.5 roku  prowadzę własną firmę i jak widać w mediach społecznościowych zapotrzebowanie na WA rośnie w błyskawicznym tempie.

Justyna: Kim jest WA?

Dorota: Wirtualna Asystentka to osoba która z dowolnego miejsca na ziemi dostarcza swoim klientom usługi wspierające biznes, oszczędzające czas. Zakres powierzonych zadań jest rozległy w zależności od specyfiki branży. Są WA które specjalizują się w określonych dziedzinach tj. grafika, obsługa stron internetowych, copywriting, księgowość, obsługa klienta itd. Ja natomiast odpowiadałam od początku na potrzeby klienta, czyli uczyłam się tego czego w danym momencie potrzebował. Od kogo się uczyłam? Od samych klientów. Kiedy zaczynałam pracę byłam jeszcze studentką i nie miałam wielu środków na kursy zresztą social media jeszcze raczkowały w kwestii promowania biznesu i sprzedaży on-line. Zaczęłam od tego co na dany moment miałam, wiedzę, kontakty i narzędzia potrzebne do wykonywania tego zawodu tj. komputer, telefon i dostęp do internetu.

Justyna: Jakie kompetencje są potrzebne do wykonywania tego zawodu, jakie kursy trzeba skończyć?

Dorota: Nie musisz mieć ukończonych kursów. Wszystkiego możesz nauczyć się sama lub pod okiem klientów. Jasne, to koszt czasu jaki na to poświęcisz. Ale zaczynanie biznesu od stawiania strony www, kreowania logo, przygotowywania całej identyfikacji wizualnej, drukowania wizytówek i kupowania kursów nie jest moim zdaniem dobrym pomysłem na początku tej kariery zawodowej. Warto zacząć „tu i teraz” z tym co masz. Żeby wykonywać ten zawód jako samodzielna WA potrzebna jest samodyscyplina. To ty jesteś sobie szefem plus dodatkowo pracujesz dla klientów, którzy zlecają Ci zadania z konkretnym terminem do wykonania. Widzę, że w naszej współpracy klienci doceniają terminowość i trzymanie ręki na pulsie. Przyda się też kreatywność. Jako asystentka musisz czuć branżę w której pracujesz. Jasne możesz wkleić gotowy post, dodać grafikę, ale jak chcesz sprzedać produkt jeśli nie masz poczucia, że dana rzecz ma wartość? To będzie widać po wynikach sprzedaży, a raczej ich braku. Serio. Projekty muszą płynąć, mieć w sobie luz. Asystentka jest od pilnowania terminów i ciśnięcia klienta o gotowy kontent, ale całość działania marketingowego ma być przepełniona swobodą.

Justyna: Jak zdobyć ten zawód, czy jest konkretna ścieżka?

Dorota: Pewnie można przejść kursy dla asystentek. W sieci jest tego mnóstwo. Polecam uczyć się od najlepszych. Osób, które mają wyniki. Dzięki którym inne biznesy się rozwijają ale jak już mówiłam nie musisz na początku swojej kariery zawodowej inwestować w kursy.

<< więcej dowiesz się słuchając podcast… >>

Justyna: czym jest dla Ciebie rekrutacja

Dorota: Rekrutacja to znalezienie odpowiedniej osoby na odpowiednie stanowisko biorąc pod uwagę jej energię, talenty i sprawdzając jak to się ma do naszego biznesu i dotychczasowego zespołu

Justyna: jak wygląda proces rekrutacyjny na stanowisko które zajmujesz?

Dorota: nie wiem bo nigdy takiej rekrutacji nie przechodziłam. Odchodząc z etatu postanowiłam, że będę pracować jak chce i z ludźmi którymi chcę, więc mimo introwertyzmu sama się do nich zgłaszałam. Pisałam maila, na komunikatorze o sobie i o tym w czym mogę pomóc i te osoby się odzywały. Dużo zadowolonych klientów też mnie poleca,  co jest największą wizytówką i radością w tej pracy.

Justyna: najgorszy proces rekrutacyjny w którym wzięłaś udział to … wyjaśnij dlaczego był według ciebie najgorszy

Dorota: nie było takiego. Każdy miał inna formę i był swego rodzaju ćwiczeniem się w zdobywaniu pracy.

Justyna: a najlepszy proces rekrutacyjny w którym wzięłaś udział to… wyjaśnij dlaczego był według ciebie najlepszy

Dorota: To była rekrutacja na studiach kiedy chciałam dorobić i pracować w jednej z lubelskich restauracji. Nie dostałam tej pracy, bo odpowiedziałam szczerze o moje plany na przyszłość. Ale spodobały mi się pytania jak na ówczesne czasy nieszablonowe. Bo kto 7 lat temu pytał o marzenia, o to jak widzę swoje życie za 10 lat? O największa porażkę i sukces? Wspominam tę rozmowę z sentymentem.

Justyna: co polecasz naszym słuchaczom, jakie książki, linki

Dorota: książki biznesowe jakie polecam to te z wydawnictwa OSMPower znajdziecie tam najlepsze książki biznesowe w Polsce. Jeśli szukacie wsparcia w tematyce organizacji i zarządzania czasem co jest niezwykle ważne w praca WA to oczywiście kursy online i książka autorstwa Oli Budzyńskiej. Polecam również gorąco stronę Kasi Jagiełło jeśli chcecie budować zespół czy poznać swoje talenty i działać w zgodzie ze swoim naturalnym stylem przywództwa.

życzenia dla słuchaczy

Życzę Wam, żebyście w tym rozpędzonym świecie znaleźli pracę na własnych zasadach. Żebyście nie bali się realizować swoich projektów „tu i teraz” z tym co macie, bo okazuje się że można i po drugiej stronie przekonań czeka na was fantastyczna własna droga zawodowa. Nie czekajcie na poklepanie po ramieniu, aprobatę rodziny ani na lepsze warunki.

Zapisz się na newsletter,
by otrzymywać lukratywne wiadomości lub oferty specjalne!